Schron przeciwatomowy

Nadarzyła się okazja, żeby zwiedzić schron przeciwatomowy pod byłą gdyńską Stocznią. Wraz z Towarzyszką (zabrzmiało to jakoś PRL-owsko) udałyśmy się więc do budynku Akwarium pod którym ulokowany jest dany obiekt.

Ciekawostka

Nazwa budynku Akwarium wzięła się stąd, że w czasach Rzeczpospolitej Ludowej przesiadywały tam grube ryby (info od jednego z uczestników – byłego pracownika).

O schronie

Schron przeciwatomowy zbudowano, ponieważ władze uważały, że atak nuklearny jest dla państwa realnym zagrożeniem. Uznano także, że ówczesna Stocznia Komuny Paryskiej jest ważnym obiektem na mapie Polski, stąd zrodził się pomysł, aby zabezpieczyć ją takim schronem (kilka innych schronów – chyba ok. 9 znajduje się nadal na terenie stoczni). Można śmiało powiedzieć, że lokalizacja ta była świetnie przygotowana na zarządzenie infrastrukturą w razie pojawienia się skażenia atomowego.

Idąc przez obiekt odnajdujemy wiele pomieszczeń, ale to w głębi bunkra znajduje się Centrala Dowodzenia, która nawet dziś robi wrażenie. Tak na marginesie, to kojarzy mi się ona ze statkiem kosmicznym Enterpise z filmu Star Trek;) Dalej jest kilka pomieszczeń (niektóre niedostępne dla zwiedzających) o bardzo grubych ścianach, do których prowadzą wielkie, stalowe drzwi. Bunkier zaopatrzono także w pomieszczenie do odkażania (specjalne prysznice) oraz toaletę. Na pierwszy rzut oka widać, że szczególnie zadbano o bezpieczeństwo osób przebywających i pracujących w schronie. Mimo, że schron powstał w 1977 roku, to trzeba przyznać, że nadal imponuje (z eksploatacji wyłączono go w 1990 r.).

Centrum Dowodzenia Schronu
Centrum Dowodzenia Schronu
Widok z budynku Akwarium
Widok z budynku Akwarium
Centrala telefoniczna schronu
Centrala telefoniczna schronu
Panowie Stoczniowcy
Panowie Stoczniowcy

Gdzie: Gdynia, ul. Czechosłowacka 3

3 komentarze

 1. Towarzyszka
  7 stycznia 2017
  Reply

  To był udany spontaniczny wypad:)

 2. 4 września 2017
  Reply

  Schron wygląda bardzo podobnie do tego znajdującego się pod Bydgoszczą. Można to miejsce zwiedzić, nazywa się „Muzeum Ściśle Tajne”. Jednak największe wrażenie robi schron ulokowany w centrum Poznania. Zrobiono z niego escape room o nazwie „The Bunkier”. Jest w wielu częściach jeszcze nieodkryty. Polecam zwiedzić!

  • Szarak
   13 września 2017
   Reply

   Spędziłam 3 dni w Poznaniu, ale wśród atrakcji typowych i „nietypowych” nie znalazłam informacji o tym miejscu 🙁 a szkoda. Przy następnej okazji koniecznie muszę odwiedzić ten escape room 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *