Schron przeciwatomowy

Nadarzyła się okazja, żeby zwiedzić schron przeciwatomowy pod byłą gdyńską Stocznią. Wraz z Towarzyszką (zabrzmiało to jakoś PRL-owsko) udałyśmy się więc do budynku Akwarium pod którym ulokowany jest dany obiekt.

Budynek Akwarium

Nazwa budynku Akwarium wzięła się stąd, że w czasach Rzeczpospolitej Ludowej przesiadywały tam grube ryby (info od jednego z uczestników – byłego pracownika).

Dlaczego powstał ten schron

Schron przeciwatomowy zbudowano, ponieważ władze uważały, że atak nuklearny jest dla państwa realnym zagrożeniem. Uznano także, że ówczesna Stocznia Komuny Paryskiej jest ważnym obiektem na mapie Polski, stąd zrodził się pomysł, aby zabezpieczyć ją takim schronem (kilka innych schronów – chyba ok. 9 znajduje się nadal na terenie stoczni). Można śmiało powiedzieć, że lokalizacja ta była świetnie przygotowana na zarządzenie infrastrukturą w razie pojawienia się skażenia atomowego.

Opis schronu

Idąc przez obiekt odnajdujemy wiele pomieszczeń, ale to w głębi bunkra znajduje się Centrala Dowodzenia, która nawet dziś robi wrażenie. Tak na marginesie, to kojarzy mi się ona ze statkiem kosmicznym Enterpise z filmu Star Trek;) Dalej jest kilka pomieszczeń (niektóre niedostępne dla zwiedzających) o bardzo grubych ścianach, do których prowadzą wielkie, stalowe drzwi. Bunkier zaopatrzono także w pomieszczenie do odkażania (specjalne prysznice) oraz toaletę. Na pierwszy rzut oka widać, że szczególnie zadbano o bezpieczeństwo osób przebywających i pracujących w schronie. Mimo, że schron powstał w 1977 roku, to trzeba przyznać, że nadal imponuje swoim wyposażeniem (z eksploatacji wyłączono go w 1990 r.).

Centrum Dowodzenia Schronu przeciwatomowego
Centrum Dowodzenia Schronu przeciwatomowego
Widok z budynku Akwarium
Widok z budynku Akwarium
Centrala telefoniczna w schronie
Centrala telefoniczna w schronie
Panowie Stoczniowcy
Panowie Stoczniowcy

Myślę, że na terenie Pomorza jest o wiele więcej schronów podobnych do tego tutaj. Pytanie tylko czy zostaną kiedyś udostępnione dla odwiedzających. Jeśli znacie taki schron, to dajcie proszę znać w komentarzu, bo chętnie się wybiorę na kolejną wycieczkę 🙂 A jeśli kręcą Was takie tematy, to polecam także wpis,w którym opisuję wypad do Schronu pod TOS-em w Gdyni,

Zapraszam również do relacji z innego schronu w Gdyni –> https://kolorowyszarak.pl/schron-tosem-gdynia/

GDZIE: Gdynia, ul. Czechosłowacka 3 (województwo Pomorskie)

4 komentarze

 1. Towarzyszka
  7 stycznia 2017

  To był udany spontaniczny wypad:)

 2. 4 września 2017

  Schron wygląda bardzo podobnie do tego znajdującego się pod Bydgoszczą. Można to miejsce zwiedzić, nazywa się „Muzeum Ściśle Tajne”. Jednak największe wrażenie robi schron ulokowany w centrum Poznania. Zrobiono z niego escape room o nazwie „The Bunkier”. Jest w wielu częściach jeszcze nieodkryty. Polecam zwiedzić!

  • Szarak
   13 września 2017

   Spędziłam 3 dni w Poznaniu, ale wśród atrakcji typowych i „nietypowych” nie znalazłam informacji o tym miejscu 🙁 a szkoda. Przy następnej okazji koniecznie muszę odwiedzić ten escape room 😀

Brak możliwości komentowania.