Schron pod TOS-em

Schron pod TOS-em w Gdyni przy ulicy Morskiej kojarzą z pewnością Bunkromaniacy (i nie tylko). Wiele razy przejeżdżając obok tego miejsca myślałam nad tym, aby tam zajrzeć, ale nigdy jednak się na to nie zdobyłam. Na szczęście dzięki Gdańskiemu Klubowi Eksploracji Podziemnej (a także: Stowarzyszenie Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznych) można teraz legalnie i bez żadnych obaw zwiedzić bunkier pod TOS-em (była Techniczna Obsługa Samochodów). Klub zaangażował się w uprzątnięcie, odnowienie, a także wyposażenie schronu w sprzęt z czasów II Wojny Światowej. Mimo, że miejsce jest łatwo dostępne, to niełatwo było dostać się by go zwiedzić, ponieważ czynny jest tylko ok. 2 dni w okresie letnim.

Schron przeciwlotniczy

Jest to schron przeciwlotniczy, który został wybudowany w 1942 roku. Umiejscowiony pod nieistniejącym, niemieckim obozem pracy przymusowej Gemeinschaftslager der Deutsche Werke, zwanym też Nussdorf. Obiekt ma powierzchnię 170 m², posiada 7 pomieszczeń, a całość łączy się z kolejnym schronem położonym 100m dalej. Szacuje się, że pod ziemią znajdują się podziemne hale o powierzchni 700 m².

Wejście do schronu pod TOS-em
Wejście do schronu pod TOS-em
Regał z pamiątkami
Regał z pamiątkami
Odznaczenia wojskowe
Odznaczenia wojskowe
Pamiątka dla harcerzy
Pamiątka dla harcerzy

Nussdorf

Był to obóz pracy przymusowej, ale nie obóz koncentracyjny. Składał się z 26 baraków, które mieściły 18 pokoi, a te zamieszkiwane były przez 8 osób w każdym. W obozie przebywało od 2 do nawet 6 tysięcy osób.

Zdjęcie lotnicze obozu Nussdorf
Zdjęcie lotnicze obozu Nussdorf

Jeśli znajdę chwilkę, to poszperam w Trójmiejskich bibliotekach, by dostarczyć Wam więcej informacji na powyższe tematy, a póki co zachęcam do odwiedzenia schronu. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zostaną odkryte i udostępnione kolejne podziemne pomieszczenia z tej lokalizacji. Jeśli podobał się Wam ten wpis, to zapraszam do przeczytania także wpisu o Atomowym Schronie na terenie byłej Stoczni Gdynia: http://kolorowyszarak.pl/atomowy-schron/

Informacje zaczerpnęłam ze stron:

http://oc.achjoj.info/baza/op/6/D/79.html

http://gdynia.pl/zabytki/aktualnosci-3,3709/remont-schronu-przy-ul-morskiej-w-gdyni-leszczynki,402587

Wpadnijcie też zobaczyć schron przeciwatomowy pod Gdyńską Stocznią

GDZIE: Gdynia, ul. Morska 189 (województwo Pomorskie)

Jeden komentarz

  1. […] Myślę, że na terenie Pomorza jest o wiele więcej schronów podobnych do tego tutaj. Pytanie tylko czy zostaną kiedyś udostępnione dla odwiedzających. Jeśli znacie taki schron, to dajcie proszę znać w komentarzu, bo chętnie się wybiorę na kolejną wycieczkę 🙂 A jeśli kręcą Was takie tematy, to polecam także wpis,w którym opisuję wypad do Schronu pod TOS-em w Gdyni, […]

Brak możliwości komentowania.