Zbiornik wody – Stary Sobieski

Podziemny labirynt

Pewnie zastanawia Was co kryje się pod tym tajemniczym, nie wiele wyjaśniającym tytułem. Otóż Stary Sobieski to dawny zbiornik wody, który zaopatrywał Gdańsk w wodę pitną. Odwiedziny tego obiektu wywarły na mnie duże wrażanie, ponieważ nigdy wcześniej nie byłam w podobnym miejscu. Jednak dzięki projektowi zrealizowanemu przez GIWK (Gdańska Infrastruktura Wodno- Kanalizacyjna) możecie zwiedzić tę unikalną budowlę. Należy się jednak dzień wcześniej zapisać, aby uwzględniono nas jako odwiedzających.
Zapisy: http://www.giwk.pl/gdanskiszlakwodociagowy//zapisyzwss.html

Lokalizacja zbiornika

Stary Sobieski znajduje się w Gdańsku na Górze Szubieniczej (Wasze pierwsze skojarzenia z tą nazwą są trafne) w Gdańsku, przy zbiegu ulic: Traugutta i Sobieskiego. Do zbiornika można dotrzeć pieszą ścieżką od ul. Sobieskiego lub dojazdem od ulicy Krętej.
Jeśli jesteście w formie i serce wam nie staje z powodu lekkiej zadyszki, to polecam podejście pod górę (wypróbowałam). Na pewno nie pominiecie zbiornika, gdyż wyłania się z góry wielką ścianą frontową. Nad zbiornikiem zaś znajduje się punkt widokowy z którego możecie zobaczyć panoramę Gdańska.

Wnętrze zbiornika
Pozostałości po rurach (częściowo zostały rozkradzione)
Oryginalne oświetlenie
Jedna z instalacji świetlnych

Ciekawostki o Starym Sobieskim

  • powstał w 1911 roku i był użytkowany aż do 1997 roku;
  • zbudowano go na planie koła o średnicy 50 m;
  • jest w stanie pomieścić 5 mln litrów wody;
  • wchodzi w skład Gdańskiego Szlaku Wodociągowego (Zbiornik Stara Orunia i Zbiornik Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej);
  • posiada niezwykłą akustykę (sprawdźcie sami).

Wystawy

Oprócz podziwiania niecodziennego wnętrza możecie się także zapoznać z historyczną wystawą oraz oryginalnymi eksponatami związanymi z tematem wodociągów.

Zabytkowa rura
Makieta zbiornika
Odnalezione przedmioty

Na północ od zbiornika znajduje się Park Nostalgiczny, który jest pozostałością po cmentarzu krematoryjnym. Chociaż nazwa może przerażać, to nie ma tam nic strasznego. Warto przejść się tymi spokojnymi alejkami.

Zbiornik to obiekt wyjątkowy, który warto zobaczyć i gwarantuję, że będzie to dla Was ciekawe doświadczenie 🙂

Zapisy na stronie https://szlak.gda.pl/zbiornik-wody-stary-sobieski/

 GDZIE: Gdańsk, róg ul. Traugutta i Sobieskiego (województwo Pomorskie)