Szlak zwiniętych torów

Pokażę Wam dzisiaj nietypową zajawkę, ale trasę, którą będziecie miło wspominać. Mam nadzieję, że ten wpis zapoczątkuje inne wpisy o różnych trasach rowerowych. Niektórym z Was powyższa nazwa pewnie niewiele mówi, dlatego zachęcam do czytania, a wszystko się wyjaśni… 🙂

Była linia kolejowa Swarzewo – Krokowa

  • była to linia kolejowa funkcjonująca od 1903 roku,
  • długość linii to ok. 17 km,
  • linia nie była zelektryfikowana,
  • ruch pociągów ustał całkowicie w 1991 roku (pasażerski w 1989),
  • w 2005 rozebrano linię, a w w 2011 w jej miejscu utworzono ścieżkę rowerową.

Szlak Zwiniętych Torów

Trasa liczy sobie 7 punktów: Swarzewo, Łebcz, Starzyński Dwór, Radoszewo, Kłanino, Sławoszyno, Krokowa.

Mapa którą znajdziecie na trasie

Punkt startowy

Początek trasy zaczyna się na przeciwko stacji kolejowej w Swarzewie. Dojedziecie tam np. pociągami Polregio (fajna opcja, bo bilet jest ważny przez 3h od godziny na którą zrobiliście rezerwację przez aplikację i możecie również zarezerwować i opłacić miejsca dla roweru).

Każdy z punktów przystankowych jest oznaczony tablicą informacyjną wraz z wyznaczonym miejscem na odpoczynek i postój (można coś przekąsić, pogadać, udać się tam gdzie król chadzał piechotą) . Podczas chwili wytchnienia możemy też poczytać o ciekawych miejscach, które znajdują się w wymienionych miejscowościach.

Trasa

Cała ścieżka jest dosyć wąska (ale spokojnie obywa się tu ruch dwukierunkowy) i pokryta gładkim asfaltem. Trasa jest generalnie prosta, ale nie brakuje tutaj podjazdów, a co za tym idzie (w drodze powrotnej) fajnych zjazdów 😀 Jadąc mija się sielskie widoki, wiatraki i częściowo zabudowania. Jeśli dobrze się przypatrzycie, to znajdziecie również pozostałości starych peronów.

Szlak Zwiniętych Torów

Fotogaleria z wyprawy

Jedna z tablic informacyjnych, które znajdują się na trasie
Sielskie widoki
Kuźnia z XIX w Radoszewie
Jeden z zakrętów na trasie
Pałac w Kłaninie
Pałac w Kłaninie
Stara stacja kolejowa w Krokowej. Obecnie Harcówka
Pałac w Krokowej

Wyposażenie

Polecam zabrać: kask, rękawiczki, pompkę, okulary przeciwsłoneczne, kasę na gofry w Krokowej i dobry nastrój.

Wrażenia

Wyprawa bardzo nam się spodobała, dlatego puszczamy wpis w świat, aby każdy fan dwóch kółek mógł się przejechać tą urokliwą ścieżką. Nie jest wymagająca, więc nie trzeba być zaprawionym w boju cyklistą by ją ukończyć. My jechaliśmy powoli, na luzie, podziwiając widoki.

Podziękowania

Wielkie podziękowania dla wszystkich fantastycznych osób, które pomogły nam wpakować, wypakować, przenieść rowery podczas awarii pociągu oraz w drodze do Swarzewa i z powrotem. Dzięki Wam świat jest lepszy 🙂

A w ramach Zajawki Rowerowej byliście już w mega fajnym miejscu jakim jest Staw Mazowiecki w Gdyni?

GDZIE: Trasa od Swarzewa do Krokowej (województwo Pomorskie)