Muzeum bursztynu

Architektura łącząca stare i nowe

Zabytkowa cegła i nowoczesne elementy architektury są tym, co zastaniecie w środku średniowiecznego, gdańskiego Wielkiego Młyna, w którym mieści się Muzeum Bursztynu. To połączenie jest wg mnie bardzo udane, ponieważ doceniam, że starano się zachować starą bryłę architektoniczną i ponownie wykorzystać jej wnętrze. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu powstał niezwykły klimat, który tworzy aurę spokoju i tajemniczości. 🙂 Zapraszam na krótką wycieczkę po muzeum. Enjoy!

Wielopoziomowe muzeum świetnie prezentuje się z zewnątrz, a zaskakuje w środku

Inne wcielenia bursztynu

Kiedy myślę o bursztynie, to najczęściej kojarzy mi się on z biżuterią i nalewką do nacierania bolących miejsc (rzecz jasna na spirytusie). Dziś zaprezentuję Wam mniej znane oblicza jantaru 🙂

Cudowne właściwości bursztynu

Już mogę Wam zdradzić, że bursztyn był traktowany jako niezwykłe lekarstwo na przeróżne schorzenia. Niestety był bardzo drogi, więc nie był dostępny dla zwykłego zjadacza chleba. Nie mniej jednak wierzono w jego cudowną moc.

Pracowania. Przypomina mi to gabinet alchemika.

Bursztynowa sztuka

Jak się okazuje bursztyn był (jest) też wykorzystywany jako materiał który można rzeźbić i obrabiać na wiele sposobów. Tworzono z niego m.in. biżuterię, rzeźby, sztućce czy też pionki do gier. Poniżej znajduje się kilka przykładów przepięknie wykonanych przedmiotów. Precyzja wykonania powala na kolana!

Wyposażenie warsztatu bursztyniarskiego
Szachy
Szkatułka z perfekcyjnie wyrzeźbionymi, drobnymi elementami
Fantastyczna, bursztynowa gitara
Figurki bursztynowe
Rzeźbione fajki
Inkluzje

Inkluzje zachwyciły mnie chyba najbardziej, ponieważ jest powstały bez ingerencji człowieka. To sztuka od samej matki natury (popłynęłam filozoficznie 😉 ) Inkluzje są to zatopione w bursztynie zwierzęta, rośliny czy też grzyby. Takie okazy są wspaniałym źródłem informacji dla paleontologów, a my jako oglądający możemy podziwiać stworzenia sprzed milionów lat.

Jeden z przykładów inkluzji – jaszczurka zatopiona w bursztynie
Mityczne wierzenia

Z bursztynu wyrabiano także amulety, które miały zapewnić ówczesnym ludom np. powodzenie podczas polowań. Poniższy Konik z Dobiegniewa to egzemplarz znaleziony w Polsce.

Figurka pochodząca z okresu ok. 8 000 p.n.e.
A na koniec…smaczek

Kunstkamera czyli gabinet osobliwości jest to miejsce, w którym gromadzi się najdziwniejsze okazy naturalne ( jak np. inkluzje), dzieła sztuki, egzotyczne przedmioty czy też zabytki. Najczęściej przedmioty te były powiązane ze znanymi osobistościami lub posiadały magiczne moce (na to liczono). Jednym słowem im dziwniej, tym lepiej. Muszę przyznać, że posiadanie takiej kolekcji jest bardzo pociągające 😉 Spójrzcie na tę szafę!

Kunstkamera

W Muzeum Bursztynu znajdziecie oczywiście o wiele więcej informacji niż tu przedstawiłam. Polecam Wam wybrać się tam w środku tygodnia kiedy zwiedzających jest zdecydowanie mniej, a dodatkowo można upolować darmową wejściówkę (chyba w środę, ale sprawdźcie proszę jeszcze na stronie www). Cena wejścia weekendowego także Was nie zrujnuje finansowo.

GDZIE: Gdańsk, Wielkie Młyny 7 (Budynek Wielkiego Młyna)