Muzeum II wojny światowej

Tam, gdzie książki palą, niebawem także ludzi palić będą.

Heinrich Heine

Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku powinien zobaczyć każdy, ponieważ jest to ważna część naszej historii. I choć jest to temat niezwykle trudny i tragiczny, to mimo wszystko zapraszam w tę podróż. Ten wpis będzie nieco inny niż zazwyczaj, gdyż tym razem będzie więcej obrazów niż słów.

II Wojna Światowa

  • wojna trwała od 1939 do 1945 roku,
  • udział w niej wzięło 61 państw,
  • szacuje się, że zginęło, zostało zamordowanych, umarło z głodu, umarło z powodu braku opieki medycznej ok 50-70 mln ludzi.

Temat II Wojny Światowej jest tak rozległy, że można by pisać o nim przez lata. Będąc w Muzeum II WŚ poznacie autentyczne historie przedstawione przez świadków i ofiary tamtego okresu historii. Według mnie taka forma przekazuj dociera najszybciej i tkwi w pamięci przez lata. Zobaczycie tu filmy, zdjęcia, reportaże czy też przedmioty, które widziały niejedno…

Poniżej galeria, która jest tylko mikro wycinkiem tego, co zastaniecie na miejscu. Te fotografie wywołały u mnie najsilniejsze emocje. Oczywiście w Muzeum II WŚ przedstawiono także wiele tragicznych wydarzeń, ale postanowiłam ich tutaj nie przedstawiać.

Jutowy worek ze swastyką
Enigma – niemiecka maszyna szyfrująca
Kotwica – znak Polski Walczącej
Wagon bydlęcy…
Dziewczynka z psem. Pożegnanie.
Organizacja noclegów w schronie
Puste talerze – symbolizują wszechobecny głód
Ręcznie zrobiony miś – podarek rodziców dla dziecka
Pielęgniarki ewakuujące niemowlęta ze szpitala
Zdjęcie bramy obozu koncentrującego
Walizki pozostawione przez ofiary okupantów
Zdjęcia ofiar wojny
Krucyfiks z wlotem po kuli

II Wojna Światowa była najtragiczniejszym okresem w ludziach ludzkości. Oby nigdy więcej nie miały miejsca takie wydarzenia. Z tego miejsca chciałabym także podziękować każdemu kto narażał się, a także oddał życie za innych, za Ojczyznę.

Bilety, rezerwacje i inne informacje znajdziecie tutaj: https://muzeum1939.pl/

GDZIE: Gdańsk, pl. Władysława Bartoszewskiego 1